Szentjánosbogár-rajzás (II)

PEOPLE TEAM tábor

Már leírtam neked a rajzás helyszíneit, a rövid történetét, most pedig a bogárfajtákról essen pár szó, mielőtt útnak indulnál.

Nyolc alcsaládot ismernek a tudósok, és mindig azon dolgoznak, hogy minél több ismeretet szerezzenek róluk. Nálunk három fajtája él jelenleg: nagy, kis és törpe szentjánosbogár. A nagy Európában mindenütt előfordul, a mésztartalmú talajt, réteket, erdőket kedveli. Sajnos nagyon kevés már az ilyen terület, mert a technikai fejlődés, az erős vegyszerezés károsan hat erre a talajfajtára. A kis szentjánosbogár hímje, lárvája és petéje is világít. Az erdőszéleket, kerteket, az avart és a mohát kedvelik. A lárvák három év alatt fejlődnek ki, ezalatt csigákra vadásznak. Érdekes, hogy a törpe szentjánosbogárnak nincs szárnya, a hímnek ugyan van, de csökevényes, és nem tud vele repülni.

Sajátos hangulata van ezeknek a sétáknak, amíg nem veszel részt ilyenen, el sem tudod képzelni. Ez az úgynevezett „tündértánc”, a szentjánosbogarak násztánca, a repkedő egyedek a hímek, amelyek az aljnövényzetben lévő nőstények figyelmét hívják fel magukra.

Kropokné Kiss Éva

A Szentjánosbogár-rajzás (II) írás először a következő oldalon jelent meg: napkozisgyerektabor.hu.

Ezek is tetszhetnek

Hasonló bejegyzések