– Nagymama, képzeld – mesélte Matyi –, Panni az oviban mindenki maradékát megeszi. Az óvó néni rá is szólt. Mondta, hogy éppen elég duci már így is. A nagymamája mindig süteményt meg csokit hoz neki, amikor jön érte.
– Bizony helytelen ennyit enni, sok baj lehet belőle. Betegségeket okozhat a későbbiekben.
– Akkor talán nem is eszem az almás pitéből, pedig isteni az illata – sóhajtott nagyot a kisfiú a konyha felé szimatolva.
– Nyugodtan ehetsz belőle, csak mértékkel. Akkor nem hízol el.
– Tudjátok, gyerekek, hogy az elhízás ellen is van világnap? – kapcsolódott bele Nagypapa. Zsófi és Matyi fülelni kezdtek.
Mi a túlsúly?
A túlsúly és az elhízás a 21. századi nyugati világ egyik legnagyobb egészségügyi kihívása, ami jóval több embert érint, mint azt gondolnánk. Szakemberek úgy vélik, hogy a túlsúly megfékezéséhez nem csupán alapvető szemléletváltásra, hanem világszintű összefogásra lenne szükség.
Az elhízás napjainkban népbetegségnek számít, és sajnos a gyermekek körében is egyre gyakoribb. Nemcsak esztétikai probléma, de orvosi szempontból is kóros állapotnak minősül, amely számos súlyos betegség kialakulásának kockázatát növeli, például magas vérnyomás, szív- és érrendszeri betegségek, 2-es típusú cukorbetegség. A túlsúly lehet felelős a légzésproblémák, mozgásszervi bajok, valamint ízületi és gerincbántalmak kialakulásáért is.
Az elhízás legfőbb oka
Az elhízást jellemzően az egészségtelen életmód okozza, ritkábban áll betegség a hátterében. Az elhízás oka viszonylag egyszerű: ha több kalóriamennyiséget fogyasztunk, mint amennyire a szervezetünknek szüksége van, vagy amennyit az életmódunk és a napi mozgásmennyiség mellett el tudunk égetni, akkor a szervezetünk a felesleges tápanyagot zsír formájában elraktározza.
A túlsúlyért felelőssé tehető:
– túlzott kalóriabevitel
– rendszertelen és egészségtelen táplálkozás
– mozgásszegény életmód
– stressz
– alvászavar
– televízió vagy a számítógép előtt töltött idő
Milyen következménye lehet a túlsúlynak?
– gerincünk és a porcunk is megsínyli a pluszkilókat
– akár meddőség vagy daganatos betegségek kialakulása is
– epekő
– reflux, gyomorégés
– bizonyos szembetegségek, például zöld hályog
Ha nem születnek hatékony megelőző intézkedések, a WHO szerint 2025-re a világ népességének több mint 50 százaléka elhízott lesz.
Hogyan előzhető meg a túlsúly?
Mi magunk nagyon sokat tehetünk a megelőzéséért. A túlsúly és az elhízás elsősorban megfelelő étrenddel előzhető meg, a tömény édességek, szénsavas üdítők, gyorsételek, a magas cukor- és zsírtartalmú feldolgozott élelmiszerek kerülésével, zöldség és gyümölcs fogyasztásával, teljes kiőrlésű gabonafélék választásával, valamint testmozgással.
Elhízás elleni világnap
Az elhízás elleni világnapot országonként más-más időpontban tartják, nálunk május 18-án. Világszerte felhívja a figyelmet az elhízás növekvő globális problémájára mint egyre súlyosbodó kérdésre egészségügyi és társadalmi szempontból egyaránt. Az események célja, hogy ösztönözzék az embereket az egészségesebb életmódra, valamint hogy támogassák a politikai döntéshozókat az elhízást megelőző intézkedések meghozatalában.
– Kisült az almás pite, gyertek, gyerekek, egyetek! – szólt Nagymama.
– De mértékkel! – kiáltotta egyszerre Zsófi és Matyi.
Szerző: Tóth Réka
A Mennyit ehetünk? írás először a következő oldalon jelent meg: legjobbtáborok.hu.