Hogyan barátkozzunk a táborban?

PEOPLE TEAM tábor

A barátkozás elengedhetetlen része a táboroknak, hiszen nagyrészt távol vagyunk a felnőttek világától. Bár a táboroztatók, pedagógusok és különböző segítők jelen vannak, a legtöbb időt kortársaink között töltjük.

Miért is fontos ez?

A táborok sajátos világában megszokott, hogy egyedi, a külvilágtól eltérő szabályok vonatkoznak a táborba járókra, mint az ottani életre. Persze, a különböző játékokban (váltóverseny, táncos koreográfia stb.), amik egy-egy táborhoz tartoznak, nem kötelező a részvétel, de szerves részét képezik az élménynek. Ehhez jó, ha társainkkal megtaláljuk a közös hangot, megpróbáljuk minél jobban megismerni őket, kapcsolódni hozzájuk. Iskolás korunkban (és később is) fokozott igényünk van kortársaink iránt, gyorsan elvesztjük az érdeklődésünket, ha ők nincsenek jelen. Az együtt töltött időnek, emlékeknek megvan a maga varázsa, valamint az ereje, és komolyan befolyásolják a személyiség alakulását.

Mire számítsunk?

Természetesen „egy hét” leforgása alatt nem elvárható, hogy teljes körű barátokká tegyük meg a többi táborozót, de új kapcsolatok csírázhatnak ki ezekből a rendkívül sűrű, közös élményekből. Mondhatni, ez az első állomása vagy téglája ennek a folyamatnak.

Nehézségek

A táborban a barátkozást (ahogy a külvilágban) nem könnyű elkezdeni. A felnőttekben – pláne a gyerekekben – lehet egyfajta általános szorongás, amit az új, ismeretlen szituációk, emberek és környezet szül. Nem merünk odamenni senkihez, hiszen hogyan szólítsuk meg? Miről beszéljünk velük? Lesz elég témánk? Elég okosak vagyunk? El tudjuk rontani? Ezek a kérdések merülhetnek fel, persze megannyi más, szorongásra indokot adó mellett.

Megoldások

A tábor kicsiben a világot képezi le. Egy héten át összezárva lesznek olyanok, akikkel kevésbé jöttök ki jól, de olyanok is, akikkel szorosabb baráti kapcsolat is kialakulhat. Fontos, hogy mindenki felé nyitottak legyünk, hiszen a tábor is valamelyest arról szól, hogy kimozduljunk a komfortzónánkból.

Közös megélés

Ahogy azt említettem, a különböző programok annyira szerves részét képezik a táborozásnak, hogy sokszor akaratlanul is beszélni kezdünk róluk a másikkal, mivel ő van jelen velünk ezekben a szituációkban, feladatokban. A közös megélés tehát ideális alapot képez egy-egy beszélgetéshez akkor is, ha a másikat nem ismerjük még igazán. Ne féljetek kérdezni, beszélgetést kezdeményezni, hiszen nem lehet elrontani!

A táboroztatók segítenek

Szerencsére a táboroztatók is gondolnak a barátkozás, ismerkedés nehézségeire, épp ezért mindig akad egy közös játék vagy feladat, ami azt a célt szolgálja, hogy az újonnan érkezők kicsit feloldódjanak, kapaszkodót kapjanak, a „régi motorosok” pedig visszarázódjanak a tábori környezetbe. Nagyon fontos ez, hiszen azok számára, akik félnek kezdeményezni az említett szorongási faktorok miatt, azoknak ez egy nulladik lépcsőfok ahhoz, hogy később megtehessék ők az elsőt.

Dobó Regina – tábori lélekmentor

A Hogyan barátkozzunk a táborban? írás először a következő oldalon jelent meg: Legjobbtabor.hu.

Ezek is tetszhetnek

Hasonló bejegyzések