Grillszezon

PEOPLE TEAM tábor

Kedvenc nyári kajáink: a grillezett ételek. Ha alaposabban végiggondoljuk, már nem is meglepő kijelentés, hogy az ételkészítés egyik legősibb módjáról van szó. A grillezés, azaz az étel nyílt lángon való elkészítése az egész világon elterjedt konyhatechnikai eljárás.

A Homo erectus azzal vált ki az állatok közül, hogy képes volt tüzet gyújtani és használni azt. Ez képezi a modern gasztronómia alapját. Nagyjából 30 000 évvel ezelőtt fedezte fel az emberiség a faszénkészítést, ezzel megteremtve a grillezés azon módját, melyet a mai napig lényegi változtatás nélkül alkalmazunk. Napjainkban a nyílt tűzön sütésnek három változata jellemző; a hagyományos grillezés, a broiling és a roasting.

A hagyományos grillezés esetében a hőforrás az étel alatt helyezkedik el, és a felszálló forró levegő hatására sül át. Az erre használt népi eszköz, a lábakon álló vasrács neve: rostély. Alá a parázs, tetejére a készülő étel kerül. A faszenes változat mellett gáz- és elektromos grillek is kaphatók.

A broiling leginkább Észak-Amerikában elterjedt, felülről lefelé irányuló sütési eljárás. Szükséges hozzá egy speciális eszköz, broiler vagy más néven salamander, amely egy szétnyitható, hosszú nyéllel rendelkező vaskorong. Az étel ebbe a magyarul tok néven emlegetett eszközbe kerül, és a sugárzó hő hatására válik fogyaszthatóvá. Eltérés a hagyományos grillezéssel szemben, hogy a hő ebben az esetben felülről érkezik.

A nyílt lángon sütés legősibb változata a roasting, azaz a nyárson sütés. Szintén a sugárzási hő felhasználásával, bár az előzőekhez képest lényegesen lassabban süthetjük meg ebben a formában az ebédünket vagy vacsoránkat. A folyamatos forgatás hatására a hőhatás változik, az étel nehezebben ég meg.

Bármelyik módról legyen is szó, egy nyári nap tökéletes befejezése lehet.

Saslik, ahogy én készítem:

– 30 dkg csirkemell

– sonkahagyma

– cukkini

– kaliforniai paprika

– gomba

– fokhagyma

– só

– bors

– olaj

A csirkemellet és a zöldségeket nagyobb kockákra vágjuk. A húst a zúzott fokhagymával elkevert olajba és a fűszerekbe forgatjuk, majd legalább egy órán keresztül állni hagyjuk. A húst és a zöldségeket nyársra tűzzük, majd grillezzük. A fűszerek és a zöldségek ízlés szerint variálhatók.

L. Molnár Edit

A Grillszezon írás először a következő oldalon jelent meg: napkozisgyerektabor.hu.

Ezek is tetszhetnek

Hasonló bejegyzések