Az I. világháborúra több mint négy évig tartó világégésként emlékezünk, amely a XX. század elején, 1914 és 1918 között zajlott. A nagy háború, ahogy a kortársak nevezték, a történelem egyik legszörnyűbb konfliktusának számít. November 11-én annak a nagy háborúnak a befejezésére emlékezünk, amelyben rengeteg naiv tizenéves is áldozatul esett.
Kalandvágyó fiatalok
1915-ben, az I. világháború idején számos gyerek tett kísérletet arra, hogy a frontra jusson. Ez inkább a kalandvágyból fakadt, és nem azért, mert a hadsereg kétségbeesetten fáradozott a lövészárkok feltöltésén. Ezek a gyerekek, akik 14–17 év közöttiek voltak, gyakran különféle kiegészítő feladatokat kaptak, mint például a vízhordás.
A 32. honvéd gyalogezred hősei
Három fiatal, akik a 32. honvéd gyalogezreddel tartottak, különös figyelmet érdemelnek. Ezen egység története az 1741-es alapításig, Mária Terézia királynő idejéig nyúlik vissza. Ezek közül a gyerekek közül kettő megszökött otthonról, míg a harmadik írásos engedélyt kapott anyjától. Az egyikük, Riffel Ferenc katonai küldöncként szolgált.
Háborús árva fiúk
Azok a fiúk, akik az apjuk elvesztése miatt otthonukban maradtak, gyakran egyedül találták magukat az anyjukkal. Sokan közülük úgy érezték, hogy semmi sem lehet szörnyűbb a tétlenségnél, és sokan vágytak arra, hogy találkozhassanak a frontra bevonult családtagjaikkal.
Gyerekkatonák a nagyvilágban
Nem csak a Monarchiában volt tapasztalható a gyermekkatona-jelenség. A brit hadseregben egy 12 éves fiú, Sidney Lewis is feliratkozott, és túlélte a Somme-i csatát. A szerb Momčilo Gavrić pedig mindössze nyolcévesen csatlakozott egy egységhez, miután családját kiirtották.
A hadsereg korfája
A háború végére a hadseregek korfája drasztikusan megváltozott. Az emberveszteségek miatt újabb és újabb évfolyamokat soroztak be, így sok fiatal fiút hívtak be a seregbe. A képzési idő csökkent, néhány helyen mindössze egy-két hónapig tartott, mielőtt a katonákat a frontvonalra vezényelték.
A háború kegyetlensége
A háború kíméletlen: az I. világháború idején rengeteg fiatal találta magát a harctéren, akár kalandvágyból, akár szükségszerűségből. Az ő történeteik emlékeztetnek minket arra, milyen árat fizet a világ a fegyveres konfliktusokért.
Lejegyezte: S. Imagiro
Forrás: Takács Róbert írása nyomán
A A nagy háború kis hősei írás először a következő oldalon jelent meg: Legjobbtabor.hu.